سومین کفرانس ملی شهری

سومین کنفرانس ملی شهری تدویر یافت

گزارشگر: نویدالله نبی زاده

سومین کنفرانس ملی شهری که در نوع خود بزرگ‌ترین گردهمایی علمی و تخصصی در سطح کشور به حساب می آید، با حضور نخبگان نهادهای علمی و سکتور شهری به منظور بحث و تبادل نظر روی وضعیت شهرها و رفع چالش‌های شهری روز دوشنبه مؤرخ 17/8/1395هـ.ش توسط دکتر محمد اشرف غنی رییس جمهور کشور در تالار سلام‌خانه ریاست جمهوری افتتاح گردید. این کنفرانس به مدت دو روز در ریاست پنجم – محل الحاقیه‌ی شورای ملی ادامه یافت. در این کنفرانس روی محورهای علمی و تحقیقاتی، برگذاری نمایشگاه از تولیدات داخلی بحث صورت گرفت و همچنین اجرای هنرهای رزمی و ورزشی " ووشو" به نمایش درآمد.

دکتر محمد اشرف غنی رییس جمهور:

     رییس‌جمهور کشور در افتتاح سومین کنفرانس ملی شهری گفت که مشکل عمده‌ی ما در سکتور شهری، نبود یک پالیسی مشخص می‌باشد، برای توسعه سکتور شهری به کمک خارجی نیاز نمی‌باشد، در گذشته سکتور شهری ما به خلای فکری قرار داشت. او افزود که در گذشته فکر می‌شد که خارجی پول در اختیار شان قرار دهد، تا تعمیر اعمار نمایند. شهرها به شکل تعمیر نه، بلکه دل به دل اعمار می‌گردد.

     آقای غنی بیان کرد که برای انجام هر کار سه ‌مرحله باید درنظر گرفته‌شود، تحلیل، پالیسی و تطبیق، در غیر این‌ صورت امکانات به‌شکل بی‌جا استفاده خواهد شد. رئیس‌جمهورغنی اظهار داشت که حالت شهری کنونی کابل قابل نگرانی بوده و ما می‌خواهیم مردم مانند زمان بابر شاه در وصف کابل شعر بسرایند، نه اینکه در خصوص مشکلات کابل بنویسند. تلاش ما این است که ۹۰ درصد ادارات دولتی به دارالامان منتقل گردد، تا این فصل ناتمام تاریخ امان الله تکمیل گردد. او همچنینن گفت که مردم ما بیشتر پول را به مساجد مصرف می‌نمایند، اما سبک خاص در اعمار مساجد موجود نمی‌باشد که نشان دهنده‌ی فرهنگ ملی ما باشد، برای حفظ فرهنگ ملی و اسلامی لازم است که در افغانستان سبک معماری مشخص به ‌وجود آید.

سید سعادت منصور نادری وزیر شهرسازی و مسکن:

     سپس سید سعادت منصور نادری وزیر شهرسازی و مسکن گفت، همانگونه که در دومین کنفرانس ملی شهری تعهد سپرده بودم، اینک شاهد تدویر سومین کنفرانس ملی شهری می‌باشیم. او افزود که افغانستان به مثابه‌ی یکی از شکوهمندترین حوزه‌های تمدنی درجهان، صاحب برخی از تاریخی‌ترین شهرهای جهان بوده و متأسفانه به دلیل تداوم جنگ‌های تحمیلی، بافت وساختار تمامی شهرهای ما آسیب‌های فراوان را متقبل گردیده و به مشکلات عدیده‌یی مواجه گردیده است. آقای نادری رشد نامتوازن، سرازیرشدن ساکنین روستاها، رشد سریع نفوس شهری، عودت مهاجرین، اعمار ساختمان‌های خودسر، فقرشدید، کمبود مسکن، رعایت نکردن قوانین شهری، توجه نداشتن به محیط زیست وعدم موجودیت زیربناهای شهری از چالش‌های عمده‌ ی شهری در کشور می باشد. وزیر شهرسازی و مسکن در بخش دیگر از سخنان اش اظهار داشت که خوشبختانه می‌توانم با قاطعیت اعلام نمایم که تلاش‌ها و برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته برای ایجاد نظام شهریِ پاسخگو در جریان یک سال گذشته انجام شده است، درتاریخ معاصرکشور کم سابقه می‌باشد.

     وزیر شهرسازی علاوه کرد که وزارت شهرسازی و مسکن دربخش تهیه‌ی مسکن، بزرگ‌ترین پروژه‌های اعمارمسکن که در تاریخ کشور بی‌مانند می‌باشد روی دست دارد که تعدادی از آنها تکمیل گردیده و بخش دیگری از آنها زیر کار می‌باشند. پروژه‌های رهایشی خوشحال‌خان و خواجه رواش را از حالت بلاتکلیفی بیرون ساخته، تکمیل و به متقاضیان آن‌ها تسلیم داده شد، پروژه‌ی رهایشی امارات متحده عربی تکمیل و آماده‌ی بهره برداری است، کار تکمیل پروژه‌های ناتمام در شهرک‌های حکیم سنایی و بنایی دوباره آغاز شده و امورساختمانی شهرک لاله نیز به زودی از سرگرفته خواهد شد. ارزیابی تخنیکی و دیزاین ده هزارباب واحد مسکونی که ازجانب کشوردوست جمهوری مردم چین تعهد شده بود، به پایان رسیده و به زودترین فرصت، شاهد تهداب گذاری آن خواهیم بود. مطالعات تخنیکی برای اعمار یک هزار باب واحد مسکونی از سوی کشور قطر نهایی شده است، روند انتقال زمین برای اعمار هزاران واحد مسکونی در شهرهای هرات و خوست تکمیل شده و پلان جامعی برای اعمار مسکن اجتماعی و قابل استطاعت در ولایات کاپیسا، لغمان، لوگر، پکتیا، بلخ، تخار، دایکندی، زابل، فاریاب، کنر و سرپل در نظر گرفته شده است. همچنین درحوزه‌ی ترتیب پلان‌های شهری گام‌های عملی برداشته شده و بازسازی و احیای دوباره قصرتاریخی دارالامان به شدت جریان داشته و طرح بازسازی و اعمار ده‌ها مکان تاریخی و مسجد در مرکز و ولایات تدوین گردیده که اینها نمونه ی از کارهای وزارت شهرسازی و مسکن در عرصه مسکن می‌باشد.

     سید سعادت منصور نادری گفت که پالیسی‌ها، طرزالعمل‌ها و طرح‌های مختلف درعرصه‌هایِ مدیریت پروژه ها، اسکان قوای مسلح، مهاجرین، معلمین و سایر کارمندان دولت ترتیب گردیده است و کنار آن برای دریافت وضعیت شهرهای کشور تا حال  از 26 ولایت کشور بازدید به عمل آمده است.

     آقای نادری اظهار داشت که رهبری سکتور شهری که در رأس آن وزارت شهرسازی و مسکن قراردارد، با در نظرداشت اهمیت و جایگاه کنفرانس ملی شهری، آجندای سومین کنفرانس ملی شهری را بر اساس نیازسنجی در ساحات مختلف و با دریافت نظریات مردم ترتیب نموده و برای غنامندی آن  نظریات(3600) تن از شهروندان در نواحی شهری و ولسوالی‌های کابل دریافت شده و نظریات هموطنان ما در ولایات نیز از طریق آنلاین و مصاحبه‌های حضوری دریافت گردیده است.

     گفتنی است که سومین کنفرانس ملی شهری روی اهداف ایجاد شرایط مناسب زیستن در شهرها تدوین و تعریف الگوها برای توسعه و نهادینه شدن فرهنگ شهر نشینی، جمع‌آوری آخرین تحقیقات پیرامون توسعه‌ی شهری و رفع چالش‌ها، ترویج مراجعه به آرای مردم به عنوان یکی از راه‌های رسیدن به زندگی مصئون، استفاده از کارها و تجارب اندیشمندان جهت تعریف استراتیژی توسعه شهری در کشور و بهره‌ برداری از داده‌ها و نتایج کنفرانس برای رشد و توسعه‌ی شهرها برگزار شد.

     مسوولیت برگزاری این کنفرانس را وزارت شهرسای و مسکن با همکاری شاروالی کابل، اداره مستقل ارگان‌های محلی، اداره ملی حفاظت از محیط زیست، اداره مستقل زون پایتخت، اداره مستقل اراضی، اتحادیه شرکت‌های ساختمانی افغانستان و دفتر اسکان بشر ملل متحد برعهده داشتند.

 محورهای علمی و تحقیقاتی سومین کنفرانس ملی شهری

محورهای علمی و تحقیقاتی سومین کنفرانس ملی شهری به روزهای دوشنبه و سه شنبه مؤرخ 17-18 ماه عقرب سال 1395هـ،ش طی نشست‌های جداگانه در شش بخش بر اساس سروی مشکلات شهری از دید شهروندان ارایه گردید که در آن سید سعادت منصور نادری وزیر شهرسازی و مسکن، امیرالدین سالک معین امور ساختمانی، محمد اکبر احمدی معین امور شهری این وزارت و دیگر مقامات بلند پایه حکومت، اعضای مجلسین و مسوولین سکتور شهری مرکز و ولایات حضور داشتند.

     حکومت‌داری خوب و بهبود نهادهای شهری، مسکن و خدمات اساسی شهری، مهندسی و برنامه‌ریزی شهری، زلزله و مواد ساختمانی، زیربناها و اقتصاد شهری شهرهای مصؤن محورهای اساسی این کنفرانس را تشکیل می‌داد. برای بحث روی هر از این عناوین ورکشاپ های جداگانه با اشتراک متخصصین و دانشمندان در هر بخش به مدت دو روز برگزار گردید که هرکدام تحقیقات و مقالات علمی با نتیجه گیری و پیشنهادات مشخص خود را در بحث ها ارایه نمودند. علاوه بر آن اشتراک کنندگان نیز در آن سهم فعال داشته و نظریات و پیشنهادهای شان را پیرامون موضوعات یاد شده بیان کردند.

     گفتنی است که محورهای کنفرانس ملی شهری در راستای دسترسی شهروندان افغان به مسکن معیاری، خدمات اساسی شهری، ترویج فرهنگ شهرنشینی و توسعه پایدار محیط زیستی متمرکز بوده و نتایج متوقعه از این کنفرانس نیز در همین بخش ها و به منظور تسهیل شرایط مناسب برای دست یافتن به اهداف تعیین شده مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

     برای اشتراک در بحث های علمی این کنفرانس در حدود 60 مقاله علمی و تحقیقی که از سوی نخبگان سکتورشهری تهیه شده بود، ریاست مرکز تحقیقات و رشد ظرفیت شهری وزارت شهرسازی و مسکن از میان مقالات و تحقیقات جمع آوری شده، مقالات معیاری و برتر را که از سوی محققان، استادان پوهنتون و متخصصین تهیه شده بود، توسط این مرکز ارزیابی شده و برترین و بهترین های آنها انتخاب گردیده و در کنفرانس و ورکشاپ های شش گانه آن ارایه گردید.

برگزاری نمایشگاه تولیدات داخلی در حاشیه کنفرانس ملی شهری

وزارت شهرسای و مسکن، شاروالی کابل، اداره مستقل ارگان‌های محلی، اداره ملی حفاظت محیط زیست، اداره مستقل اراضی، اتحادیه شرکت‌های ساختمانی افغانستان، دفتر اسکان بشر ملل متحد و شرکت‌های خصوصی داخلی که در بخش تولیدات مواد ساختمانی، طراحی و ساخت و ساز فعالیت دارند، تولیدات‌شان را در ریاست پنجم- محل الحاقیه شورای ملی به نمایش گذاشتند.

     این نمایشگاه توسط فضل هادی مسلمیار رییس مشرانوجرگه، سید سعادت منصور نادری وزیر شهرسازی و مسکن و دیگر مقام های شرکت کننده در کنفرانس مذکور افتتاح گردید. وزیر شهرسازی و مسکن برگزاری این نمایشگاه را به منظور تشویق سکتور خصوصی و ارج گذاری به تولیدات داخلی مهم دانست. آقای نادری ضمن یادآوری از کیفیت تولیدات داخلی تأکید کرد که سکتور خصوصی باید حمایت گردد تا شرکت های داخلی بتوانند با ستندردهای جهانی و به صورت بهتر فعالیت کنند.

     از این نمایشگاه مقام های حکومتی، کارمندان ادارات مختلف دولتی و خصوصی، اساتید دانشگاه‌ها، محصلین از دانشگاه‌های مختلف کشور و اقشار مختلف مردم بازدید کردند. مسوولین شرکت های تولیدات داخلی ضمن معیاری بودن تولیدات شان از مقام‌های حکومت خواستند تا با سکتور خصوصی و شرکت‌های تولیدات داخلی همکاری بیشتر نموده و تولیدات و محصولات استفاده نموده و آنان را حمایت نمایند.

نتایج به ‌دست آمده از محورهای علمی و تحقیقاتی سومین کنفرانس ملی شهری

در سومین کنفرانس ملی شهری، محورهای علمی و تحقیقاتی در شش بخش بر اساس سروی مشکلات شهری از دید شهروندان ارایه گردید. حکومت‌داری خوب و بهبود نهادهای شهری، مسکن و خدمات اساسی شهری، مهندسی و برنامه‌ریزی شهری، زلزله و مواد ساختمانی، زیربناها و اقتصاد شهری شهرهای مصؤن محورهای اساسی این کنفرانس را تشکیل می‌داد.

     حاکمیت و تطبیق قانون به صورت عادلانه، سهیم ساختن مردم در تمامی پروژه‌های مهم توسعه‌یی در کشور، ارایه خدمات شهری مناسب، ترویج حکومت‌داری الکترونیکی، اصلاح و وضع قوانین ضروری، تأمین نظام اداری مناسب، تأمین نظام‌های کارا، تلاش برای برقراری ارتباط نزدیک میان دولت و مردم، ارتقای کیفیت شهری و برنامه‌ریزی به عنوان نتایج محور حکومت‌داری خوب و بهبود نهادهای شهری بیان گردید.

     اشتراک کنندگان این کنفرانس در محور مسکن و خدمات اساسی شهری به این نتیجه رسیدند تا برنامه ریزی و اقدام در راستای سکونت و تأمین مسکن شهری مبتنی بر فرهنگ و شرایط بومی، توان مالی مردم، منابع موجود در کشور انجام شود. در ضمن اقدام دولت براساس اولویت‌های مبتنی بر ضروریات زندگی سالم شهری بوده و با توجه به شرایط کشور و توان مالی دولت در کنار توان اقتصادی بخش خصوصی از توان حقوقی خود نیز به عنوان  ابزاری مؤثر در تأمین خدمات اساسی شهری کشور استفاده گردد.

     ايجاد مديريت يکپارچه شهری واستفاده مؤثر از زمین به عنوان نتایجمحور مهندسی و طراحی شهری ذکر گردیده و ایجاد خطوط و شبکه‌ی پیاده روی و بایسکل رانی در امتداد سرک‌ها، ایجاد فضاهای سبز و پر طراوت، پارکینگ وسایط و افزایش کیفیت معبرها، تشناب های عامه با توجه به توانایی‌ها دولتی و خصوصی، همچنین ایجاد زیرگذر و روگذرهای  مورد نیاز با توجه به موقعیت‌های شهری از اولویت‌ها واقدامات اجرایی دولت شمرده شد.

     استفاده ازانرژی آفتاب به‌حیث منبع پایدار انرژی، مدیریت فاضلاب ناشی از بارندگی (فاضلاب سطحی)، جلوگیری از تشدید بحران آب‌های زیر زمینی که ناشی از استفاده غیر قانونی افراد در شهر کابل گردیده، استفاده مؤثر از منابع پایدار آب و اعمار بند شاه توت و گلبهار، توجه به صنعت توریزم در کشور نتایج به‌دست آمده در محور زیربناها و اقتصاد شهری ذکر شد.

     در محور زلزله و مواد ساختمانی اشتراک کنندگان در سومین کنفراس ملی شهری افغانستان  به این نتیجه رسیدند که با توجه به این موضوع که افغانستان کشوری زلزله خیز است وآزمایشات و تجارب تاریخی گواه خطرات ناشی از این مقوله در طول تاریخ این سرزمین بوده؛ لذا تأکید می‌گردد با دایرکردن اداره‌ی خاص و وضع قوانینی جامع و الزام آور از احداث ساختمان‌های غیرمعیاری در کلیه بخش‌ها اعم از دولتی و خصوصی پیش‌گیری به‌عمل آید و ادارات دولتی از ویزه و تأیید نقشه‌ها بدون مطالعه و تحلیل دقیق پرهیز نماید. ضمناً در صورت بازسازی و یا اعمار مجدد بنای دولتی، آبده های تاریخی و سایر ساختمان‌های که وجه مشترک فرهنگی و اقتصادی داشته باشند تأکید می‌گردد که دیزاین و یا ارزیابی  چنین ساختمان‌ها مبتنی بر عملکرد صورت گیرد. در کوتاه مدت و به منظور پیش‌گیری از تلفات جانی و مالی ضروری است تا تعمیرات موجود شهری که از نگاه ساختمانی ضعیف و بی کیفیت تصور می‌گردد، سروی و شناسایی شده و در صورت لزوم به مقاوم سازی آن‌ها پرداخته شود.

     افزایش جلسات و برگزاری کنفرانس‌ها جهت اعتمادسازی بیشتر بین مردم و پولیس، تلاش دولت در راستای دیزاین و تطبیق پلان‌های توسعه‌یی شاروالی‌ها در هماهنگی و همکاری بورد مشورتی شاروالی‌ها، نمایندگان مردم و ناحیه، تلاش بیشتر دولت در افزایش خدمات شهری در عرصه‌ی جمع‌آوری کثافات و حفاظت محیط زیست در شهرها، حفاظت ازمحلات‌عامه، برگزاری جلسات، گزارش دهی سالانه در مورد عواید و مصارف شاروالی‌ها جهت افزایش شفافیت و از بین بردن فساد، در اولویت کاری دولت از نتایج محور شهرهای مصئون توصیف گردید.