Connect with us

جلسه شورای عالی توسعه شهری با موضوع ماسترپلان بامیان برگزار شد


6 سرطان 1397

جلسه شورای عالی توسعه شهری با موضوع ماسترپلان بامیان برگزار شد

جلسۀ شورای عالی توسعه شهری قبل از ظهر امروز به ریاست جلالتماب رئیس جمهوری اسلامی افغانستان با حضور سرپرست وزیر شهرسازی و مسکن، وزرای زراعت، فواید عامه، ترانسپورت، امور پارلمانی و سایر اعضای سکتور شهری، در ارگ، روی ماستر پلان شهری ولایت بامیان بحث کرد.

این ماستر پلان که از سوی پوهنتون فلورانس به کمک کشور ایتالیا ترتیب گردیده است، از سوی خانم میرلا استاد پوهنتون متذکره به جلسه شریک گردید و موصوف پیرامون سروی انجام‌شده و پلان تازه شهر بامیان به شمول میدان هوایی و ساحات توریستی آن ولایت معلومات داد.

یما یاری وزیر فواید عامه، حمیدالله یلانی رئیس عمومی آبرسانی و کانالیزاسیون شهری، رئیس عمومی برشنا، والی و شاروال بامیان، نظریات و پیشنهادات شانرا در این خصوص شریک نمودند.
رئیس جمهور کشور در صحبتی با اشاره به اهمیت تاریخی و فرهنگی ولایت بامیان گفت که این شهر از لحاظ توریستی اهمیت ویژه دارد و در سال‌های آینده فرهنگ توریزم تقویت خواهد یافت.

رئیس جمهور هدایت داد تا پلان تفصیلی همه‌جانبه در همکاری میان ولایت بامیان و وزارت شهرسازی و مسکن ترتیب گردد. وی اضافه کرد که خانه‌های که در مناطق تاریخی و توریستی ولایت بامیان واقع شده‌اند، باید در استملاک شان بدیل جستجو شود و همکاری مردم دراین زمینه ضروری می‌باشد.

رئیس جمهور کشور ضمن بااهمیت‌دانستن مدل‌های ساختمانی سنتی گفت که باید از مدل‌های خارجی در دیزاین شهرها استفاده نشود و از شیوه‌های ساختمانی با فرهنگ سنتی به شمول صنعت تیموری کار گرفته‌شود. وی بر تقویت قطعه‌ی محافظت میراث‌های فرهنگی تأکید کرد و به وزارت داخله در زمینه هدایت لازم داد.

رئیس جمهور محمداشرف غنی گفت که در ولایت بامیان باید نقشۀ شهرک‌های صنعتی و مسکونی ترتیب و سپس روی تعیین موقعیت میدان هوایی آن ولایت کار صورت گیرد.
رئیس جمهور بر توجه جدی بالای منابع آب ولایت بامیان تأکید کرده افزود که به منظور کار موثر دراین بخش از مرکز تحقیقات آب در پوهنتون پولیتخنیک استفاده شود. وی بر تعیین حدود شهر بامیان نیز تأکید کرد

Image may contain: 3 people, indoor.