پروژهٔ ترمیمات و تحکیمات اساسی آبدات تاریخی و مساجد (ن قصر دارالامان)

ترمیم و تحکیمات آبدات تاریخی

آثار تاریخی هر کشور، مبین پیشینه تاریخی، فرهنگی و تمدن یک کشور به حساب می آید. این آثار و بناهای تاریخی در حقیقت بافت های فرهنگی و هنری نسل های گذشته را با نسل های آینده بازگو میکند. بناهای تاریخی میتواند الهامی برای هویت اصیل زندگی در شهرها و کشورها باشد. هرچند بنا های تاریخی افغانستان به سبب جنگ های داخلی زیان های بزرگی دیده اند و حتی در مواردی نمیتوان به صراحت از واژه بازسازی استفاده نمود اما با آنهم بستر و چارچوب ساخت و یا بازساخت این محلات است که قسمت عمده از ارزشهایاصیل اجتماعی را در خود داشته و میتواند در هویت سازی و وحدت ملیت ها نقش فزاینده داشته باشد. بُعد های دیگری که بناهای تاریخی و بازسازی آنها را پر اهمیت میسازد، ارزشهای  فرهنگی، اجتماعی، آموزشی و هنری، کاربردی، اقتصادی و ارزشهای معماری آنهاست . بازسازی این بناها میتواند قابلیت ها و منابع خوب درآمدزائی، هویت دهی به شهر ها و مهمتر از همه میراث بزرگ فرهنگی برای نسل های بعد از ما باشد. خوشبختانه در این مقطع زمانی که ما به فکر بازسازی این آثار هستیم، توجه حکومت وحدت ملی باعث این امر گردیده است.

کار بازسازی آبدات تاریخی متفاوت از سایر کارهای ساختمانی بوده که مراحل مطالعات و اسناد سازی آن برای حفظ اصالت آبده و چگونگی باز سازی آن یک امر ضروری میباشد. فاز های کاری آبدات تاریخ همانند سایر پروژه ها شامل ۴ فاز میباشد که فاز اول مطالعات اولیه و آماده سازی ساحه ، فاز دوم تهیه نقشه های تخنیکی پروژه و فاز سوم که مرحله اجرایی پروژه بوده ادامه پیدا میکند که بلاخره درفاز چهارم که تسلیم دهی پروژه میباشد خاتمه پیدا میکند. 

 

تاریخچه قصر دارالامان

نام قصر دارالامان (خانه امان ) از نام شاه افغانستان و مؤسس آن  امان الله خانگرفته شده است و در دوره های متعدد نام های مختلف را به خود گرفته است که در آخر به نام اولی خود باز گشته است . 

درمحلی که قراربود قصردارالامان احداث گردد به نام افشار تپه یاد میگردد که ساکنین آن ساحه مورد شفقت و نوازش شاه قرار گرفته و مردم آن منطقه در فاصله کمی دورتر از ساحه افشارتپه مسکن گزین شدند. شاه دستورداد تا ساحه را به پول دولت شاهی خریدای و بخاطر توسعه شهر کابل، بشکل اساسی تهداب گذاری نمایند و شهر جدید بنام شهرک امانیه نامگذاری شد. شـــاه امان الله خان بخـــاطر اعمارشهر جدید، از دولت های فرانسه و آلمان جهت ارائه خدمات مهندسی و انجنیری در خواست همکاری نمود. 

  

در زمان ساخت این قصر مناسبات حسنه سیاسی بین دولت افغانستان وآلمان برقرار بود و در امور شهرسازی و تعمیرات ۲۲ تن مهندسان و انجنیران دولت آلمان حصه گرفته بودند که از جمله ساخت قصر دارالامان در سال 1304 ه.ش تحت نظر مهندس والتر هارتن آلمانی آغاز و درسال ۱۳۰۶ ه.ش تکمیل گردید.

سنگِ تهداب این قصر باشکوه در سال 1302 هـ ش مورخ 24میزان ساعت چهارِ عصر ، بدست خود شاه امان الله خان با حضور سفرا، اراکین دولتی، معماران، متنفذین و شهروندان کابل گذاشته شد که قسماً تا سال 1306 هـ ش کار ساختمان آن تکمیل گردید. بنای این قصر باشکوه تأثیرات عمده‌ای روی نوسازی جامعۀ افغانستان آن زمان گذاشت.

استاد حبیب الله «رفیع» محقق و تاریخ نگار، می گوید که شاه امان الله خان به هنگام گذاشتن نخستین سنگ تهداب قصردارالامان، سندی را به خط و امضای خودش درلفافه یی مخصوص درکنار همان سنگ نهاده است که قرار روایت در آن نگاشته شده بود (من که امان الله بن امیرحبیب الله خان بن امیرعبدالرحمن خان می باشم، این کاخ را در سال  1302 ساختم تا یادگار زمان من باشد).

 

شاه امان الله خان در حالت مشوره با رهبری دولت

طرح و اسکیچ ابتدائیه قصر دارالامان توسط مهندسین فرانسوی

 

شاه امان الله خان و 22تن از مهندسان آلمانی

بازگشت شاه امان الله خان از سفرخارجی

 

جریان کار لندسکیپ قصردارالامان

 

مراحل اجرای خشت کاری منزل دوم قصر دارالامان


جریان پیشرفت کار قصردارالامان


نمای  قصردارالاما

 

قصردارالامان در حال آتش سوزی

 

قصر دارالامان در زمان وزارت عدلیه

 

قصر دارالامان در زمان وزارت دفاع

 

جریان کار انجنیران وزارت فواید عامه در صالون بیضوی

 

تحولات قصر دارالامان در گذر زمان

قصر دارالامان بعداز سقوط دولت امانی شاهد تغییرات وتحولات مختلفی بود چنانچه از این آبده به عنوان مقر و مرکز اداری شاه، وزارت خانه ها و در مقطع زمانی گـدام کشمـش و سنگـری بــرای جنگ ونبـرد گـروهـای متخـاصم مـورد استفـاده قـرار گرفت کـه ذیلاً به بیان آن پرداخته میشود:

-          سال 1307 الی 1335 مقر دفاتر شاه،اجلاس پارلمان، دانشکده طب،مکتب اداری، پوهنتون حربی،مکتب حربی وزمانی هم گدام کشمش (28 سال).

-          سال 1336 الی 1348 مقر وزارت فوائد عامه (12 سال)

-          22 قوس سال 1347 در زمان وزارت فواید عامه حریق منزل سوم قصر.

-          سال 1350الی 1353 مقر اداره عالی قضاء (3سال).

-          15 جوزا سال 1353 بازسازی دوباره قصر توسط تیم افغانی

-          سال 1353 مقر وزارت عدلیه

-          6 جدی سال 1358 تخریب قسمت های قصر دراثر تجاوز قشون سرخ (شوروی سابق)

-          سنبله سال 1359 بازسازی بخش های تخریب شده توسط تیم افغانی

-          سال 1362 مقر وزارت دفاع ملی

-          سال 1368 تخریب بخشی از قصر به وسیله بمباران

-          سال 1372 الی 1375 تخریب قسمت های زیاد قصر توسط جنگ های داخلی

 

تحولات که بعد از آتشسوزی در تعمیر قصردارالامان بوجود آمده است قرار ذیل میباشد:

1-      تغییر در آهن پوش های چهار برج و صالون بیضوی از مسی به آهنی و ایجاد روشندان ها در قسمت برج ها.

2-      تبدیل ترس های چوبی به ترس های فلزی.

3-      تغیر فورم آهن پوش در بعضی نقاط قصردارالامان.


فصل جدید بازسازی«دارالامان» 

باز سازی قصر دارالامان براساس فرمان جلالتمآب محمداشرف غنی رییس جمهور جمهوری اسلامی افغانستان و با تلاش جلالتمآب سید سعادت منصور نادری وزیر شهرسازی و مسکن در ماه ثور 1395سال  طی مراسم باشکوهی باحضور سران حکومت وحدت ملی اعم از جلالتمآب داکترعبدالله عبدالله رییس اجراییه جمهوری اسلامی افغانستان که نشان از علاقمندی و توجه خاص آنان برای بازسازی این قصر بود، آغاز گردید.نظربه فرمان جلالتمآب  رییس جمهور مسؤلیت بازسازی قصر دارالامان به عهده وزارت شهرسازی و مسکن قرارگرفته که هزینه آن از بودجه پروژه های انکشافی دولت تامین میگردد. کار ساخت این آبده تاریخی حدود صدسال قبل توسط متخصصین آلمانی انجام شده بود اما اکنون با توانایی و ظرفیت نیروی متخصص داخلی بازسازی میگردد.

فراتر از این، رئیس جمهور در روزهای نخست کارش، پس از آن‌که بخش‌های مختلف ارگ را بازدید می نمودند، به میز رنگ ‌و رو رفته‌ی برمی‌خورد که زمانی امان‌الله خان پشت آن می‌نشسته‌است. ایشان دستور به بازسازی این میز می‌دهد که حالا میز کاری شان است. چوکی چوبی که امان‌الله خان روی آن می‌نشست، اکنون از زیر گردوخاک و تار های عنکبوت انبار ارگ به دفتر کار رئیس جمهوری منتقل و در کنار چوکی ایشان قرار گرفته است.

 

 

افتتاحیه بازسازی قصردارالامان توسط جلالتماب رئیس جمهور ، رئیس اجرائیه و سایر اراکین بلند رتبه دولتی

جلالتمآب ریس جمهور ، بانوی اول و دختر امان الله خان در میز کاری شاه امان الله خان

 


 


اهداف کلی اساسی پروژه قصر دارالامان

با ترمیم قصر دارالامان فرهنگ آبادی و شهرسازی دوره امانیه را برای نسل جدید زنده می نماییم. ویاد و خاطرات جنگ را از دیوار های قصر می برداریم این نه یک پیام برای نسل های جدیدمان است که برای تمامی جهانیان پیام آبادی و بازسازی را میدهد. گام نخست بازسازی آبدات تاریخی را با نیروی کاری و متخصیص داخلی از قصر ویرانه اما زیبای دارالامان آغاز می نمایم که زمینه کار برای نیروی بشری داخلی کشور مان مهیا میگردد، و با تغییر کاربری قصر دارلامان به موزیم ملی فرهنگ اصیل کشور مانرا به نمایش گذاشته و زمینه گردشگری را در داخل کشور تقویت می سازیم. ما از این دریچه به بازسازی آبدات تاریخی کشور مان قدم می گذاریم.

 

 

 

سخن رئیس جمهور

امروز بازگشت به یک دیدگاه نوین است ، زمانیکه اعلیحضرت امان الله خان دیدگاه کابل نو را مطرح کرد ، در شرق و اکثریت شهرهای غربی این دیدگاه هنوز تازه بود و آغاز آن هم به سرعت صورت گرفت و تمام پروژه دارالامان در مدت شش سال از دیدگاه به عمل آمد. دیدگاه مذکور به مدیریت نهایت خوب پیشرفت کرد ، اما بدبختانه حوادثی که بوجود آمد، دیدگاه دارالامان به انزوا رفت . امروزما  دوباره به آن رجعت می کنیم و یک گام جدید را برای شهر کابل و تمام شهرهای افغانستان بر می داریم ".

                                               ( رئیس جمهور غنی )

 

 

 

جلالتمآب ریس جمهور و بانوی اول

 

سخن رئس اجرائيه

خوشحالیم که جلسه دربنای تاریخی دارالامان برگزار شد که یادآور شکوه وعظمت تاریخی افغانستان وعزم و اراده متین حکومت وحدت ملی برای احیاء و بازسازی شهرها و کشور است "

                                      ( رئیس اجراییه عبدالله عبدالله )

 


رئیس اجرائیه داکتر عبدالله عبدالله

 

اعضای کمیته ارشد تخنیکی

با توجه به اینکه پروژه ترمیم و تحکیمات اساسی قصر دارالمان از حساسیت های خاص آبداتی نظر به تاریخی بودن آن برخوردار است و کار بازسازی و مرمت از جمله کار های جدید در سطح کشور شمرده میشود طبق هدایت رییس جمهور تمام کار های نقشه سازی قصر دارالامان تحت نظر کمیته محترم ارشد تخنیکی انجام میشود. اعضای کمیته محترم ارشد تخنیکی عبارت اند از:

1.   مهندس اجمل میوندی  رییس بنیاد فرهنگی آغاخان

2.   مهندس مصطفی نوری کارمند ارشد بنیاد آغا خان

3.   انجنیر سید فرید صوما  رییس اسبق بخش انجنیری شرکت تی آی با سابقه کاری40 سال

4.   دیپلوم مهندس عبدالاحد عباسی رئیس حفظ آبدات تاریخی وزارت اطلاعات و فرهنگ

5.   انجنیر علی فرهاد بیات آمر پروژه بازسازی قصر دارالامان

6.    داکتر بشیر احمد محسن دکترای سترکچر از کشور چاپان                                                                    


وزیرصاحب شهرسازی و اعضای محترم کمیته ارشد تخنیکی


 
 

سخن وزیر شهرسازی و مسکن

" کمیسیون عالی و توسعه شهری و تدویر اولین جلسه آن در محوطه قصر دارالامان که یکی از مکان های تاریخی شهر کابل است ، بیان توجه رئیس جمهور به سکتورشهری و رفع مشکل آن است . اهداف کمیسیون توسعه شهری:تشخیص چالش های موجود سکتورشهری ، رسیدگی به چالش ها ، ایجاد هماهنگی در سکتور شهری ، طرح تطبیق برنامه های سودمند برای بهبود وضعیت شهرها و مدیریت سالم ازمنابع بشری می باشند .   

           ( وزیر شهرسازی و مسکن سید سعادت منصور نادری )

                                                                                                                      
                                                                                                                                                       
                                                                                                                                                        وزیر شهرسازی در حال بازدید از قصردارالامان  

سخن آمر پروژه

آبدات تاریخی یک سرزمین بیانگر اغنای تاریخی و پیشینه کهن آن می باشد که می بایست در ادوار مختلف تاریخ با حفظ اصالت آن احیا شده و به نسل های آینده منتقل گردد.

یکی از برجسته ترین این آثار در کشور عزیز مان قصر تاریخی دارالامان بوده که در حلول حیات خود تا کنون دستخوش انواع و اقسام حوادث بوده است.

ترمیم و تحکیمات اساسی قصر دارالامان یکی از تخصصی ترین پروژه های حال حاضر کشور می باشد که توسط متخصصین داخلی کار آن آغاز گردیده تا با نگاه به درون و ظرفیت سازی داخلی قدم بسیار موثر در راستای خود کفائی و استادگی روی پای خود را در کشور آغاز کرده باشیم

                         ( آمر پروژه قصر دارالامان علی فرهاد بیات )آمر پروژه قصر درالامان علی فرهاد بیات

 

فعالیت و پیشرفت کار

فاز اول پروژه شامل موضوعات ذیل می گردد از تاریخ 1/2/1395 شروع و به تاریخ 18/9/1396  ختم شده که قرارداد کار آن از طریق تدارکات ملی به ریاست تصدی خانه‌سازی، ریاست تصدی دستگاه ساختمانی افغانی سپرده‌شده است:

1-                  جمع آوری عناصر اضافی، تخریب شده و خطرناک از ساحه

2-                    جمع آوری سقف های کاذب و چت های آویزان

3-                    تحکیمات اولیه جهت رفع خطر

4-                    دیزاین و نصب خوازه ها

5-                  تهیه گزارش از وضعیت موجوده قصر

6-                  عکس بردار و مستند سازی

7-                  آسیب شناسی بخش های مختلف

8-                  3D Scan

 

فاز دوم پروژه شامل موضوعات ذیل میگردد از تاریخ 18/9/1396 شروع و به تاریخ 25/9/1396

                            فعالیت و پیشرفت کار   

ملاحظات

دست آورد ها

تفصیلات

مرحله کاری

بخش های کاری

شماره

 

نقشه های مهندسی قصر دارلامان بعد از مطالعات دقیق تاریخی، که از نظر کیفیت، دیزاین و محتویات تکمیل و بینظیر بوده توسط کمیته محترم ارشد تخنیکی با خرسندی تقدیر، تایید و امضاء گردیده است.

نقشه های مهندسی با تمام دیتایل های آن (در 113 صقحه) تکمیل و مورد تایید اعضای محترم کمیته ارشد تخنیکی قرار گرفته است.

تکمیل گردیده است

مهندسی

1

 

برای اولین بار پلان ها و نقشه های سترکچر یک آبده تاریخی توسط تیم تخنیکی و انجنیران داخلی اکمال گردیده است. 

1 - پلان تخریبات سلب های آسیب دیده

 2-پلان تخریبات دیوار های آسیب دیده (در 100 صفحه)

 3 - دیزاین مجدد ترس ها و سلب ها (در 119 صفحه)

 4 - پلان تحکیمات اساسی ( در 12 صفحه) تکمیل و تمام نقشه ها توسط اعضای محترم کمیته ارشد تخنیکی تایید گردیده است.

تکمیل گردیده است

سترکچر

2

 

نقشه های برق که مکمل ترین بسته برای اجرای بعدی میباشد تکمیل گردیده و توسط اعضای محترم کمیته ارشد تخنیکی امضاء گردیده است

بسته مکمل سیستم های برق (در 389 صفحه) که شامل نقشه ها، بل احجام کاری و تمام اسناد کمکی میباشد تکمیل گردیده و مورد تایید اعضای محترم کمیته ارشد تخنیکی قرار گرفته است.

تکمیل گردیده است

بـــرق

3

 

نقشه های میخانیک تکمیل گردیده و توسط اعضای محترم کمیته ارشد تخنیکی امضاء گردیده است.

بسته مکمل سیستم های میخانیک (در 123 صفحه) که شامل نقشه ها، بل احجام کاری و تمام اسناد کمکی میباشد تکمیل گردیده و مورد تایید اعضای محترم کمیته ارشد تخنیکی قرار گرفته است.

تکمیل گردیده است

میخانیک

4

 

موجه ترین برآورد برای حفظ اصالت تاریخی پروژه صورت گرفته است.

برآورد مکمل کار ساختمان پروژه قصر دارالامان (در 186 صفحه) تکمیل گردیده است.

تکمیل گردیده است

برآورد

5

 

تهیه specification طرزالعمل کاری و چک لست ها برای اولین بار در سطح پروژه های کشور

مشخصات تخنیکی پروژه، چک لست ها و دستورالعمل کاری (در 231 صفحه) تکمیل گردیده است. پلان پوشش های موقت و تدابیر زمستانی (محافظت پوشش ها در مقابل برف و باران) قصر تکمیل و کار عملی آن تصدی خانه سازی به پایان رسید.

تکمیل گردیده است

ساحوی

6

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

گزارش کاری سال 1396

ربع

ماه ها

لینک دانلود

  گزارش عمومی

دانلود

اول

گزارش کاری ماه جدی

دانلود

دانلود

گزارش کاری ماه دلو

دانلود

دانلود

گزارش کاری ماه حوت


دوم

گزارش کاری ماه حمل

دانلود

گزارش کاری ماه ثور

دانلود

گزارش کاری ماه جوزا

دانلود

سوم

گزارش کاری ماه سرطان

دانلود

گزارش کاری ماه اسد

دانلود

گزارش کاری ماه سنبله

دانلود

چهارم

گزارش کاری ماه میزان

دانلود

دانلود

گزارش کاری ماه عقرب

دانلود

دانلود

 

گزارش کاری ماه قوس

دانلود

دانلود